کدام سبک

 

                                                                     کدام سبک؟
 
با وجودي که مدتي از جا افتادن سبکهاي متعدد در کشور مي گذرد ، باز شاهديم که سبکهايي با اسامي جديد ، عجيب ، غريب و با تبليغات خاص خودشان ، هر از چند گاهي به مردم معرفي مي شوند . تا اينجا اشکالي پيش نمي آيد

 ،ولي وقت فردي به ورزشهاي رزمي علاقمند مي شود نمي داند که کداميک را بايد انتخاب کند . اينجاست که تصميم گيري براي شروع يک سبک رزمي براي يک هنرجوي تازه وارد کمي مشکل مي شود . براستي کدام سبک بهتر است ؟ کداميک اهداف فني شخص را برآورده مي کند ؟ کدام سبک لذت هنر رزمي را به ورزشکار مي چشاند ؟ در اين مرحله است که بروز تعصبات سبکي و باشگاهي را شاهد هستيم . ولي ديگر زمان آن تعصبات واهي و اغراق آميز گذشته است . ورزشکار داراي ديد بهتري شده و از علوم مختلف سررشته پيدا کرده ، روي هر نکته پافشاري نمي کند بلکه تحقيق و تجربه مي کند ، اخلاق را زيرپا نمي گذارد بلکه با فروتني قانع مي شود يا قانع مي کند . محصور در قاعده نمي شود بلکه قواعد را آزادنه مي پذيرد .

مربيان و مسئولان سبکها بايد هنرجو را راهنمائي کنند نه اجبار ، او خود بايد انتخاب کند و فعال شود و نبايد او را به داخل کانالي هدايت کرد ، بلکه فقط بايد راه را به او نشان داد . مربيان عزيز بايد توجه داشته باشند اگر سبک مورد علاقه آنها آن کارائي و زيبائي لازم را داشته باشد ، مطمئناً عده افرادي که به آنها و سبکشان رجوع مي کنند نيز زياد مي شود و اين خود بهترين تبليغ است و اگر ما رسالت را هدف قرار دهيم (نه ماديات را) خيلي از مسائل حل خواهد شد .

البته اين مطلب را به صورت کلي مطرح مي کنم چرا که به خوبي مي دانم رسيدن به درجه مربيگري با اين تعدد سبکها و اينهمه علاقمند و رقيب کار ساده اي نيست و به حق رسيدن به اين درجه ، خود رياضتي معنوي و جسماني است .

در هرصورت بهتر است روي ديگر سکه را هم ببينيم و آن زحمات بيشماريست که بنيانگذاران سبکهاي مختلف رزمي براي شناسائي و ترويج اين ورزشها متحمل شده اند و مسلم است که وقتي کسي مدعي ايجاد و پايه گذاري يک روش رزمي يا هر ورزش ديگري در کشوري مي شود بايد چيزي جديدتر ، پربارتر ، زيباتر و از همه مهمتر اينکه علمي تر ، ارائه دهد و اين خود سبب مي شود آن فرد ، تمرينات زيادتري را در پيش گيرد و مطالعات گسترده اي انجام دهد و تمام اين مطالب مستلزم هزينه هاي مادي و معنوي فراوان است ، که قدرداني از اين افراد را ضروري مي سازد .

با آرزوي موفقيت و سلامت و توفيق براي کليه رزمي کاران و دوستداران هنر رزمي

حدیث

حضرت علی علیه السلام اَلْخَيْرُ لا يَفْنى؛ كار خير هرگز فانى نمى شود. شرح غررالحكم: ج 1، ص 229

اوقات شرعي


    
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :    

فرم ورود به سایت