کمکهای اولیه

 

                                                              کمکهاي اوليه
 
همانطور که مطلع هستيد ورزشهاي رزمي با تماس فيزيکي و زد و خورد همراه است . پس بايد ابتدا يک استاد طريق صحيح ضربه زدن ، دفاع کردن و محل دقيق ضربات را به شاگردان آموزش دهد . اما در مواقعي مثل مسابقات و يا

 تمرينات داخل کلاس در اثر ضربه ، عضوي از ورزشکار آسيب مي بيند که اگر مربي با کمکهاي اوليه که لازم کار اوست آشنائي داشته باشد مي تواند براي جلوگيري از مرگ و يا کم کردن درد و رنج يا پيشگيري از صدمات و عوارض بعدي براي مجروح يا مصدوم پيش از رسيدن به پزشک اقداماتي بعمل آورد که بسيار مهم و مفيد باشد . از بيشترين آسيبهائي که متوجه يک رزمي کار در حين مسابقه مي شود ضربه به بيني به خاطر شکل و برآمدگي آن در صورت مي باشد .

توصيه بهداشتي

مسئله استنشاق در هنگام تمرينات بدني به دليل افزايش ميزان تنفس بسيار مهم مي باشد . با توجه به پيشرفتهاي علمي ، شستشوي بيني با آب يا آب نمک خونريزي از بيني در حين ورزش را بسيار کم مي نمايد . زيرا خشکي باعث خونريزي از بيني مي شود اگر اين اتفاق افتاد فشار دادن روي قسمت نرم بيني به مدت 10 دقيقه 90% خونريزي را مهار مي کند . استفاده از قطره فنيل نفرين و آمپول آدرنالين و يا آنتي پرين يک در 20 و يا چند قطره آب اکسيژنه به وسيله پنبه آغشته در سوراخهاي بيني باعث جلوگيري از خونريزي مي شود .

ضربه علاوه بر خونريزي باعث عارضه اي به نام خونمردگي به دليل ضربه به تيغه وسطي بيني مي شود که اين تيغه شکسته باعث خونريزي داخلي که ديده نمي شود مي گردد در حاليکه برخورد ضربه به غير از درد کم ، اثر ديگري ندارد اما موجب ضايعه اي مي شود که در بدن باقي مي ماند و اولين علامت آن گرفتگي بيني مي باشد .

اگر ضربه شديد باشد موجب شکستگي استخوان بيني مي شود که بايد فوراً براي معالجه به پزشک مراجعه کرد . بهترين موقع جا انداختن استخوان همان موقع شکستگي است . (البته توسط مربيان خبره و يا پزشک معالج)

اگر بيشتر از 10 روز از آن بگذرد بيني کج جوش خورده و ترميم و مداواي آن مشکل مي شود . لذا مربيان عزيز در موقع برخورد با اين مورد بايد بدون دستکاري عضو و با گرم نگه داشتن آن مصدوم را به بيمارستان انتقال دهند .
(حسين دهقان – کارشناس تربيت بدني)

حدیث

امام صادق علیه السلام : مَن ساءَ خُلُقُهُ عَذَّبَ نَفسَهُ؛ هر كه بد اخلاق باشد، خود را شكنجه دهد. گزیده تحف العقول، ح196

اوقات شرعي


    
  اذان صبح
  طلوع خورشید
  اذان ظهر
  غروب خورشید
  اذان مغرب
اوقات به افق :    

فرم ورود به سایت